Potrzeby wapnowania

rzepak5

Wapnowanie należy traktować jako podstawowy czynnik racjonalnego nawożenia, ponieważ reguluje odczyn, wpływa korzystnie na strukturę gleby oraz zwiększa przyswajalność i wykorzystanie składników pokarmowych. Wapnować należy przede wszystkim gleby mocno kwaśne, a wśród nich w pierwszej kolejności gleby lekkie. Podstawowym wskaźnikiem określającym potrzeby wapnowania jest odczyn gleby. Na tej podstawie można sądzić o kwasowości wymiennej oraz o zawartości glinu i manganu czyli składników szkodliwych dla roślin. Celem wapnowania jest unieruchomienie tych składników. Na potrzeby wapnowania wpływa wiele czynników. Istnieje cały szereg zewnętrznych oznak, na podstawie których można sądzić o kwasowości gleby. Roślinność nie jest dobrym wskaźnikiem świadczącym o kwasowości gleby. Dawniej uważano, że występowanie niektórych gatunków chwastów świadczy o zakwaszeniu gleby (skrzyp polny,rzodkiew świrzepa, bratek polny, szczaw polny) lub o jej charakterze zasadowym (lucerna nerkowata, miłek letni, ostróżka polna, podbiał pospolity, powój polny). Obecnie wiele czynników (sposób uprawy, środki ochrony roślin) wpłynęło na to, że rośliny te zasiedlają środowiska, w których do tej pory nigdy nie występowały, zatem nie mogą być miarodajnym wskaźnikiem do określania stanu kwasowości gleby.


Określenie prawidłowej dawki wapna jest z rolniczego punktu widzenia bardzo ważne. Dawki wapna zbyt małe mogą okazać nie nieefektywne, natomiast przy zastosowaniu zbyt dużych, ujawniają się negatywne skutki wapnowania, zwane prze wapnowaniem gleby. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne przy zastosowaniu wapna tlenkowego na glebach lekkich. Za dawkę optymalną uznajmy taką, która umożliwia doprowadzenie pH gleby do dolnej granicy jego optymalnego przedziału. Wielkość tej dawki zależy od pH wyjściowego oraz od kategorii agronomicznej gleby.

potrzeby wapnowania

W celu zamówienia skontaktuj się z nami telefonicznie - numery: 695 05 58 58, 607 414 814 lub wypełnij poniższy formularz.

 

Formularz zamówienia